مقالات عمومی, فواید جینسینگ

فواید مصرف جینسینگ، مضرات و نحوه مصرف

فواید مصرف جینسینگ

فواید مصرف جینسینگ، مضرات و نحوه مصرف چیست؟ جینسینگ، یکی از چندین نوع گیاه دارویی رایج است که به صورت گسترده در طب گیاهی و مکمل از آن استفاده می‌شود. به دلیل مزایا و فواید بی‌شمار، این گیاه به عنوان ریشه حیات شناخته می‌شود. قرن‌هاست که از جینسینگ به عنوان یک مقوی طبیعی برای مبارزه با خستگی جسمی و فکری استفاده می‌شود. در این مقاله از سلسله مقالات شمس گلوبال نگاهی دقیق‌تر به چیستی جینسینگ و تحقیقات انجام شده در مورد آن می‌اندازیم. همچنین در ادامه ما در مورد فواید مصرف جینسینگ، چگونگی مصرف ایمن جینسینگ، عوارض جانبی احتمالی و مواردی که به هنگام خرید جینسینگ باید بدان توجه کنید؛ صحبت می‌کنیم. با جینسینگ شمس همراه باشید.

برای خرید جینسینگ میتوانید از طریق فروشگاه اینترنتی شمس گلوبال اقدام نمایید.

فهرست محتوایی

مزایا و فواید مصرف جینسینگ:

قرن‌هاست که از جینسینگ در طب سنتی چینی استفاده می‌شود. جینسینگ، گیاهی کند رشد، با طولی کوتاه و با ریشه‌های گوشتی می‌باشد. بسته به مدت رشد، جینسینگ را می‌توان به سه گروه طبقه بندی کرد: جینسینگ تازه، جینسینگ سفید یا جینسینگ قرمز.

جینسینگ تازه قبل از ۴ سال برداشت می‌شود، در حالی که جینسینگ سفید بین ۴ تا ۶ سال و جینسنگ قرمز بعد از ۶ سال یا حتی بیشتر از این زمان، برداشت می‌شود (۱).

گونه‌های مختف و زیادی از جینسینگ شناسایی شده است، اما محبوب ترین آنها جینسینگ آمریکایی (Panax quinquefolius) و جینسنگ آسیایی (Panax ginseng) است. جینسینگ آمریکایی و آسیایی از نظر غلظت ترکیبات فعال و اثرات آنها بر بدن متفاوت‌اند.

بر اساس برخی تحقیقات قدیمی‌تر، اعتقاد بر این است که جینسینگ آمریکایی به عنوان یک عامل آرامش بخش عمل می‌کند؛ در حالی که انواع آسیایی این گیاه خاصیت نیروبخشی دارد (۲).

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع جینسینگ به مقاله راهنمای نهایی شناسایی و استفاده از انواع جینسینگ مراجعه کنید.

عملکرد و خواص این گیاه، به ترکیبات سازنده جینسینگ نسبت داده می‌شود. جینسینگ حاوی دو ترکیب بسیار مهم است: جین سنوزیدها و جینتونین.  این ترکیبات مکمل یکدیگر هستند و مزایای بی‌شمار جینسینگ به این ترکیبات نسبت داده می‌شود (۳).

جینسینگ اغلب به عنوان یک مقوی عمومی برای بهبود وضعیت سلامتی، بهبود استقامت فیزیکی، تقویت حافظه و تمرکز شناخته می‌شود. گاهی اوقات نیز از جینسینگ برای کاهش التهابات ناشی از بیماری‌های مختلف استفاده می‌شود.

همچنین برخی معتقدند که جینسینگ می‌تواند به کاهش سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت کمک کند.

در ادامه به‌طور مفصل‌تر و جامع‌تر در مورد خواص جینسینگ صحبت می‌کنیم. در ضمن، در انتهای هر مطلب نیز لینکی به مقاله اختصاصی آن بخش داده شده است و شما برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نیازتان، می‌توانید به آن لینک مراجعه کنید. هدف ما در شمس گلوبال، پاسخ به تمامی سوالات و ابهامات شما در مورد جینسینگ است.

ما همچنین سعی کردیم در صفحه سوالات متداول، پاسخی کوتاه به سوالات شما بدهیم. پس اگر مایلید خیلی سریع به جواب سوالات خود برسید، به صفحه سوالات متداول مراجعه کنید. 

برای خرید جینسینگ قرمز میتوانید از طریق فروشگاه اینترنتی شمس گلوبال اقدام نمایید.

جینسینگ یک ضد التهاب قوی:

جینسینگ خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی زیادی دارد. نتایج برخی از مطالعات نشان داده است که عصاره جینسینگ و جین سنوزیدهای موجود در آن، می‌توانند التهاب را مهار کرده و از سلول‌ها در برابر آسیب‌های اکسیداتیو مراقبت کند. این خاصیت جینسینگ می‌تواند در بهبود بیماری مزمن کمک کننده باشد. (۵،۶،۷). نتایج آزمایشات انسانی در این باره نیز، امیدوار کننده است. در ادامه به برخی از این مطالعات اشاره می‌کنیم.

مطالعه‌ای بر روی ۱۲ مرد ورزشکار در سال ۲۰۲۱ انجام شد. نتیجه این مطالعه نشان داد که مصرف ترکیبی مکمل به صورت کوتاه مدت به همراه عصاره جینسینگ آمریکایی، آسیب عضلانی ناشی از ورزش را کاهش می‌دهد. همچنین مصرف جینسینگ، نشانگرهای التهابی را در مقایسه با دارونما، بیشتر کاهش می‌دهد (۸).

مطالعه قدیمی‌تری هم در سال ۲۰۱۴ روی ۷۱ زن یائسه که روزانه ۳ گرم جینسینگ قرمز یا دارونما به مدت ۱۲ هفته مصرف کردند، انجام شد. بعد از گذشت ۱۲ هفته، فعالیت آنتی‌اکسیدانی و نشانگرهای استرس اکسیداتیو در این زن‌ها اندازه گیری شد. نتیجه این مطالعه نشان داد که جینسینگ قرمز ممکن است استرس اکسیداتیو را با افزایش فعالیت آنزیم آنتی اکسیدانی در زنان یائسه کاهش دهد (۹).

اگر دوست دارید اطلاعات بیشتری در مورد اثرات جینسینگ بر زنان یائسه، اطلاعات بیشتری بدست آورید، به مقاله جینسینگ و اثرات شفابخش آن در دوران یائسگی مراجعه کنید.

خداحافظی با آلزایمر

جینسینگ می‌تواند به بهبود عملکردهای مختلف مغز مانند حافظه، رفتار و خلق و خوی کمک کند (۱۰،۱۱). برخی از مطالعات آزمایشگاهی و مطالعاتی حیوانی نشان دادند که اجزای موجود در جینسینگ، مانند جین سنوزیدها و ترکیب K، می‌توانند از مغز در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت کنند (۱۲،۱۳).

مطالعه انجام شده بر روی ۶۴۲۲ سالمند نشان داد که مصرف منظم جینسینگ برای حداقل ۵ سال، می‌تواند عملکردهای شناختی مغز را بهبود بخشد (۱۴).

یک مطالعه کوچک دیگر نشان داد که مصرف ۲۰۰ میلی‌گرم جینسینگ آمریکایی به‌طور قابل توجهی حافظه کاری را پس از ۳ ساعت در مقایسه با دارونما بهبود می‌بخشد (۱۵). حافظه کاری، مقدار کمی از اطلاعاتی است که می‌توان در ذهن نگه داشت و در اجرای وظایف شناختی از آن استفاده کرد. حافظه کاری یکی از پرکاربردترین اصطلاحات در روانشناسی است (۱۷).

طبق بررسی دیگری نشان داده شد که جینسینگ، استرس را کاهش می‌دهد و می‌تواند به کاهش علائم افسردگی نیز کمک کند (۱۱).

علاوه بر این، مطالعه دیگری نشان داد که جینسینگ اثر مثبتی بر عملکرد مغز در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر دارد (۱۶).

رفع اختلالات نعوظ

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که جینسینگ می‌تواند یک راهکار درمانی برای رفع اختلالات نعوظ (ED) باشد (۱۸). بر اساس برخی تحقیقات قدیمی‌تر، برخی از ترکیبات موجود در جینسینگ ممکن است از استرس اکسیداتیو در رگ‌های خونی و بافت‌های آلت تناسلی محافظت کند تا به بازیابی عملکرد طبیعی آن کمک کند (۱۹).

علاوه بر این، مطالعات نشان داده‌اند که جینسینگ ممکن است تولید اکسید نیتریک (NO) را افزایش دهد. اکسید نیتریک نقش مهمی در سلامتی بدن دارد. این ماده شیمیایی عروق خونی را گشاد می‌کند و سبب می‌شود عضلات داخل عروق سفت نباشند.

به همین جهت، NO سبب می‌شود که خون به‌طور موثرتری در بدن گردش کند. گردش خون سالم، مواد مغذی و اکسیژن را به تمامی ارگان‌های بدن می‌رساند.

همچنین وجود اکسید نیتریک برای آرام کردن عضلات بیضه ضروری است. این آرامش عضلانی سبب می‌شود فضای داخلی بیضه آرام باشد و همین امر سبب می‌شود خون به خوبی در این مناطق جریان پیدا کند و حالت انزال رخ دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، به مقاله طریقه مصرف جینسینگ برای درمان اختلالات نعوظ مراجعه کنید.

مصرف جینسینگ همچنین می‌تواند اسپرم را هم تقویت کند و شمار اسپرم‌های موجود در مایع منی را افزایش دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و در این زمینه به مقاله طریقه مصرف جینسینگ برای تقویت اسپرم مراجعه کنید.

رابطه جنسی، یکی از عوامل اصلی خوشبختی و رضایت در زندگی زناشویی است. برخی مشکلات جنسی ممکن است بر روی رابطه زناشویی تأثیر منفی داشته باشند و باعث کاهش رضایت جنسی و ایجاد تنش‌های روحی و جسمی شوند. برای رفع این مشکلات و بهبود رابطه زناشویی، استفاده از روش‌های طبیعی و گیاهی به عنوان راهکارهای موثر مورد توجه قرار گرفته است. یکی از این راهکارها، استفاده از جینسینگ است. سوال خیلی از شما عزیزان این است که “جینسینگ برای رابطه زناشویی خوبه؟” ما سعی کردیم به این سوال شما هم به‌صورت کامل و بسیار دقیق پاسخ دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره به مقاله خواص جینسینگ برای بهبود رابطه زناشویی مراجعه کنید.

جینسینگ برای تقویت سیستم ایمنی

جینسینگ دارای خواص ضد باکتری، ضد قارچی و ضد ویروسی قوی‌ای است و می‌تواند عملکرد سیستم ایمنی بدن را تقویت کند (۲۰). یک مطالعه انجام شده بر روی موش نشان داده که عصاره جینسینگ قرمز، سبب افزایش تعداد سلول‌های ایمنی و افزایش سطح آنتی اکسیدان در کبد شد (۲۱).

همچنین، مطالعه دیگری که روی ۱۰۰ نفر انجام شد؛ نشان داد که مصرف ۲ گرم جینسنگ قرمز کره‌ای در روز، به مدت ۸ هفته، باعث افزایش سطح سلول‌های ایمنی در مقایسه با دارونما می‌شود (۲۲).

با این حال، برای درک اثرات بالقوه جینسینگ بر عملکرد سیستم ایمنی، مطالعات بیشتری در انسان مورد نیاز است.

کاهش خطر ابتلا به سرطان با مصرف درست جینسینگ

یکی دیگر از فواید مصرف جینسینگ، کمک به مبارزه با سرطان است. جینسینگ ممکن است در کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها نیز مفید باشد (۲۳, ۲۴).

بررسی‌ها نشان داده‌اند که جین سنوزیدهای موجود در جینسینگ به کاهش التهاب کمک می‌کند و از سلول‌ها در برابر آسیب‌های اکسیداتیو محافظت می‌کند (۲۵, ۲۶).

یک مقاله تحقیقاتی جدید نشان می‌دهد که شاه گیاه جینسینگ، ممکن است نقش موثری در مبارزه با سرطان روده بزرگ داشته باشد. محققان در این مقاله اثرات جینسینگ را بر روی تغییرات اپی ژنتیکی در سلول‌های سرطانی مورد بررسی قرار داده‌اند.

این مقاله نشان داد که جینسنگ با تنظیم آپوپتوز سلولی از طریق کاهش DNMTs و تغییر وضعیت متیلاسیون ژن‌های سرکوبگر تومور، توانایی مبارزه با تومورها را دارد.

جین‌سنوزیدها و جلوگیری از رشد غیرطبیعی سلول‌ها:

جین‌سنوزیدها (ترکیبات سازنده جینسینگ) می‌توانند با جلوگیری از تولید و رشد غیرطبیعی سلول‌ها به این چرخه کمک کنند (۲۵, ۲۶).

محققان طی بررسی‌های انجام شده به این نتیجه رسیدند افرادی که جینسینگ مصرف می‌کنند؛ ممکن است ۱۶ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان باشند (۲۶).

جینسینگ و بهبود سلامت افراد تحت شیمی درمانی:

جینسینگ همچنین ممکن است به بهبود سلامت افرادی که تحت شیمی درمانی هستند نیز کمک کند. جینسینگ همچنین می‌تواند عوارض جانبی داروهای شیمی درمانی را کاهش دهد و اثر برخی از درمان‌های سرطان را افزایش دهد (۲۵).

با این حال، در حالی که مطالعات در مورد نقش جینسینگ در پیشگیری از سرطان برخی از فواید را نشان می‌دهد، اما هنوز به‌طور قطع نمی‌توان گفت که جینسینگ می‌تواند سبب پیشگیری از بروز سرطان شود (۲۷).

با مصرف جینسینگ، هرگز خسته نشو

طی تحقیقات صورت گرفته، اثبات شده است که جینسینگ به کاهش خستگی و افزایش سطح انرژی کمک می‌کند. مطالعات مختلف انجام شده بر روی حیوانات نشان داد که اجزای موجود در جینسینگ مانند پلی ساکاریدها و الیگوپپتیدها می‌توانند سبب کاهش استرس اکسیداتیو شود و همچنین تولید انرژی را در سلول‌ها بالاتر می‌برد. افزایش تولید انرژی در سلول می‌تواند به کاهش خستگی کمک کند (۲۸, ۲۹).

نتیجه مطالعه دیگری نشان داد که جینسینگ می‌تواند به‌طور قابل توجهی علائم سندرم خستگی مزمن را در مقایسه با دارونما حتی پس از گذشت ۱۵ روز از مصرف جینسینگ بهبود بخشد (۳۰).

بررسی دیگری نشان داد که مصرف جینسینگ آمریکایی یا آسیایی می‌تواند علائم خستگی مرتبط با سرطان را زمانی که به ترتیب در دوزهای ۲۰۰۰ یا ۳۰۰۰ میلی‌گرمی در روز مصرف شود کاهش دهد (۳۱).

علاوه بر این، بررسی بیش از ۱۵۵ مطالعه نشان داد که مکمل‌های جینسینگ نه تنها ممکن است به کاهش خستگی کمک کنند، بلکه می‌تواند عملکرد فیزیکی بدن را نیز افزایش دهند (۳۲).

جینسینگ و کاهش سطح قند خون:

به نظر می‌رسد جینسینگ در کنترل سطح قند خون چه در افراد مبتلا به دیابت و چه افراد سالم، مفید است (۳۳).

نشان داده شده است که جینسینگ آمریکایی و آسیایی:

 • عملکرد سلول‌های پانکراس را بهبود می‌بخشد
 • تولید انسولین را افزایش می‌دهد
 • جذب قند خون در بافت‌ها افزایش می دهد (۳۳).

علاوه بر این، مطالعات نشان می‌دهد که عصاره‌های جینسینگ با قدرت آنتی اکسیدانی خود، می‌تواند به کاهش رادیکال‌های آزاد در سلول‌های افراد مبتلا به دیابت کمک کند (۳۴).

مطالعه دیگری نشان داد که مکمل جینسینگ، می‌تواند سطح قند خون ناشتا را کاهش دهد و حساسیت به انسولین را در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ بهبود بخشد (۳۵).

مطالعه دیگری به مدت ۸ هفته انجام شد. در طی این مطالعه بیماران روزانه ۳ گرم جینسینگ آمریکایی مصرف می‌کردند. نتیجه نشان داد که جینسینگ می‌تواند سطح قند خون ناشتا را بشدت کاهش دهد و وضعیت هموگلوبین A1C نشانگر کنترل طولانی مدت قند خون، را نیز بهبود بخشد (۳۶).

جینسینگ قرمز تخمیر شده و کاهش قند خون:

به نظر می‌رسد جینسینگ قرمز تخمیر شده، در کنترل سطح قند خون موثرتر است. جینسینگ تخمیر شده با کمک باکتری‌های زنده تولید می‌شود که جین‌سنوزیدها را به شکلی که جذب راحت‌تری داشته باشند؛ تبدیل می‌کند (۳۷). در واقع، یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که مصرف ۲.۷ گرم جینسینگ قرمز تخمیر شده در روز در کاهش قند خون و افزایش سطح انسولین بعد از یک وعده غذایی آزمایشی در مقایسه با دارونما موثر است (۳۸).

مقایسه مواد موثره انواع جینسینگ

مبارزه با عفونت‌های دستگاه تنفسی:

خیلی از افراد عفونت‌های دستگاه تنفسی را دست کم می‌گیرند، زیرا علائم عفونت‌های دستگاه تنفسی خفیف هستند و به‌طور کلی این عفونت‌ها ناتوان کننده نیستند. اما در علم پزشکی، عفونت‌های دستگاه تنفسی به عنوان یک مشکل شایع در نظر گرفته می‌شوند. به گفته سازمان بهداشت جهانی، تا سال ۲۰۳۰، سومین دلیل جامع مرگ در سراسر جهان، بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) خواهد بود. داروهای ضد التهابی کنونی، در بهترین حالت فواید کمی را در برابر COPD نشان می‌دهد. استفاده از این داروها اغلب هیچ سودی ندارد. بشر هزاران سال است که از داروهای گیاهی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌کند. طبق تحقیقات انجام شده در طب مدرن، داروهای گیاهی نتایج امیدوارکننده‌ای را در برابر عفونت‌های دستگاه تنفسی نشان می‌دهند. طی تحقیقات انجام شده، این داروها توانایی بهبود عملکرد فیزیکی را در مبتلایان به عفونت‌های مجاری تنفسی را نشان می‌دهند. جینسینگ (شاه گیاه گیاهان دارویی) یکی از داروهای گیاهی است که برای کاهش کموکاین‌ها و سیتوکین‌های پیش‌التهابی که توسط ماکروفاژها و اپیتلیال‌ها تشکیل می‌شوند، شناخته شده است.

نتایج بسیاری از مقالات نشان می‌دهد که جینسینگ عوارض جانبی ایجاد نمی‌کند. جینسینگ در پیشگیری از عفونت‌های تنفسی فصلی برای همه گروه‌های سنی بسیار خوب، قابل تحمل و کارآمد است.

جینسینگ برای مبارزه با ویروس آنفولانزا:

مطالعات مختلفی در زمینه اثربخشی جینسینگ بر انواع ویروس‌های آنفولانزا انجام شده است. در مطالعه‌ای فعالیت ضد ویروسی بالقوه عصاره جینسینگ قرمز و اجزای خالص شده آن در برابر آنفولانزای A نشان داده‌ شد. در این مطالعه که در سال ۲۰۱۷ انجام شد، اثبات شد که مواد فعال موجود در جینسینگ می‌تواند از ورود ویروس به سلول‌های سالم شما جلوگیری کند.

مطالعه دیگری در سال ۲۰۱۸ انجام شد. در این مطالعه ابتدا موش‌ها را مبتلا به آنفولانزا کردند و سپس این موش‌ها را با عصاره تخمیر شده جینسینگ تحت درمان قرار دادند. در این مطالعه نشان داده شد که عصاره‌های تخمیر شده جینسینگ می‌تواند راهکاری موثر برای درمان بیماری آنفولانزا بدون توجه به نوع و گونه ویروس باشد.

مبارزه جینسینگ با ویروس کرونا:

هزاران سال است که از جینسینگ به عنوان درمانی برای بیماری‌های دستگاه تنفسی فوقانی استفاده می‌شود. جینسینگ قادر است به گیرنده آنزیم مبدل آنژیوتانسین ۲ (ACE2) متصل شود. آنزیم مبدل آنژیوتانسین ۲، آنزیمی است که به سطح بیرونی (غشاء خارجی) سلول‌های ریه‌، رگ‌های خونی، قلب، کلیه‌ها و روده متصل می‌شود. آنزیم مبدل آنژیوتانسین ۲، نقطه ورود برخی از انواع کروناویروس‌ها به سلول بدن است. نوع انسانی این آنزیم را به اختصار hACE2 می‌نامند. زمانی که این گیرنده توسط مواد فعال موجود در جینسینگ اشغال شده باشد، دیگر ویروس کرونا قادر به نفوذ به سلول‌های ریه، رگ‌های خونی، قلب، کلیه و روده ما نخواهد بود. در نتیجه عفونت‌زایی ویروس کرونا کمتر خواهد شد.

تاثیر جینسینگ بر کاهش سطح کلسترول

سطح کلسترول بالا یک عامل خطر برای ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی است. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که جینسینگ ممکن است سطح کلسترول را کاهش دهد.

یک متاآنالیز جداگانه نشان داد که جینسینگ، سطح کلسترول تام و LDL را کاهش می‌دهد اما تاثیری بر HDL ندارد (۳۹).

بررسی سیستماتیک دیگری در افراد مبتلا به پیش دیابت یا دیابت نوع ۲، اثرات مشابهی را نشان داد. در این بررسی نشان داده شد که مصرف روزانه ۲ گرم جینسینگ سبب کاهش کلسترول تام و LDL شد (۴۰).

مطالعه دیگری در سال ۲۰۲۲ در کره جنوبی انجام شد. این مطالعه نشات داد که جینسینگ می‌تواند با کنترل فشار خون کمک کند. همچنین نشان داده شد که جینسینگ سبب کاهش سطح کلسترول کل، LDL و سطح تری گلیسیرید می‌شود (۴۱).

پیشگیری از بیماری‌های قلبی

بیماری‌های قلبی و عروقی یکی از علل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است.  برخی تخمین‌ها نشان می‌دهد که سالانه بیش از ۱۷ میلیون نفر بر اثر بیماری‌های قلبی جان خود را از دست می‌دهند. بیماری‌های قلبی و عروقی به‌عنوان قاتل شماره یک انسان‌ها در میان علل اصلی مرگ ‌می‌باشند.

شواهد قابل توجهی برای حمایت از استفاده از جینسینگ در درمان این شرایط وجود دارد. در مطالعاتی که بر روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شده است، محققان مشاهده کرده‌اند که جینسینگ می‌تواند به کاهش یا جلوگیری از آریتمی‌های قلبی، آنژین صدری مزمن قلبی، ایسکمی میوکارد، هیپرتروفی قلب، ایست یا مرگ ناگهانی قلبی کمک کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره به مقاله جینسینگ و نقش آن در حفاظت از قلب مراجعه کنید.

لاغری سریع با جینسینگ:

بر اساس تحقیقاتی صورت گرفته، جینسینگ می‌تواند به کاهش وزن و لاغری سریع کمک کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که مصرف جینسینگ می‌تواند سرعت متابولیسم بدن را افزایش دهد و در نتیجه به سوزاندن چربی‌ها و کاهش وزن کمک کند. همچنین، جینسینگ می‌تواند به کنترل قند خون کمک کند و در نتیجه از افزایش وزن ناشی از مصرف بیش از حد شیرینی‌ها و غذاهای پر قند پیشگیری می‌شود.

توجه داشته باشید که استفاده از جینسینگ به تنهایی کافی نیست و باید همراه با رژیم غذایی سالم و ورزش منظم باشد. برای تسهیل فرآیند لاغری سریع، باید از مصرف غذاهای پرکالری و پرچرب خودداری شده و به جای آن‌ها، غذاهای سالم و کم کالری مانند سبزیجات، میوه‌ها، ماهی و مرغ را در رژیم غذایی خود قرار داد.

با توجه به این که بدن هر فرد متفاوت است، بهتر است با متخصص تغذیه مشورت کنید تا رژیم غذایی و دوز مناسب جینسینگ برای شما تعیین شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره به مقاله لاغری سریع با جینسینگ مراجعه کنید.

تقویت موها و پوست سر

یکی دیگر از خواص این گیاه افسانه‌ای تقویت موها و حفظ سلامتی آن‌ها و پوست سر است. مطالعات نشان داده‌اند که جینسینگ با تنظیم سطح هورمون‌های بدن می‌تواند به رشد و تقویت موها کمک کند.

همچنین، جینسینگ دارای خاصیت ضد التهابی است که می‌تواند به سلامت پوست سر کمک کند. عوامل مختلفی مانند استرس، آلودگی، شامپو‌های شیمیایی و مواد شیمیایی دیگر می‌توانند به آسیب دیدن پوست سر منجر شوند در نتیجه سبب شکنندگی و ریزش موها شوند.

با استفاده از جینسینگ به عنوان یک درمان طبیعی، می‌توان پوست سر را تقویت کرد و به کاهش ریزش موها کمک کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله جینسینگ و نقش آن در کاهش ریزش مو مراجعه کنید.

مواد معدنی موجود در جینسینگ چیست؟

مواد معدنی اصلی موجود در جینسینگ عبارتند از

 •  N سدیم
 •  K پتاسیم
 •  P فسفر
 •  Ca کلسیم
 •  Mg منیزیم

مواد معدنی فرعی موجود در جینسینگ: 

 • Fe آهن
 •  منگنز
 • روی
 •  مس  
 • نیکل

چگونه جینسینگ را مصرف کنیم؟

تا اینجا با خواص جینسینگ آشنا شدید. برای استفاده از این مزایای بی‌شمار جینسینگ باید ابتدا جینسینگ مصرفی خود را از منابعی مطمئن خریداری کنید. جینسینگ‌های تقلبی علاوه بر اینکه فایده‌ای برای سلامتی شما ندارد، ممکن است آسیب‌هایی جدی به اندام‌های حیاتی شما برساند. با تلاش‌های انجام شده از سوی شرکت شمس، شما می‌توانید با خیالی آسوده و راحت بهترین جینسینگ‌های تولید شده در مزارع چین و کره جنوبی را مصرف کنید. شما می‌توانید با مراجعه به عطاری‌های معتبر سراسر کشور جینسینگ شمس (شمسینگ) را خریداری کرده و از مزایای بی‌شمار جینسینگ بهره ببرید.

ریشه جینسینگ را می‌توان به روش‌های مختلفی مصرف کرد. شما می‌توانید جینسینگ را به صورت خام مصرف کنید یا می‌توانید آن را کمی بخارپز کنید تا نرم شود.

همچنین شما می‌توانید جینسینگ را در آب دم کنید و چای جینسینگ را میل کنید.  برای تهیه چای جینسینگ کافی است آب داغ را به جینسینگ تازه برش داده شده اضافه کنید و بگذارید چند دقیقه دم بکشد.

علاوه بر این، جینسینگ را می‌توان با غذاهای مختلفی مانند سوپ و غذاهای سرخ شده نیز میل کنید. شما همچنین می‌توانید عصاره جینسینگ را به‌صورت پودر، قرص، کپسول و روغن نیز مصرف کنید.

اینکه شما چه مقدار جینسینگ باید مصرف کنید بستگی به شرایط خود شما دارد. دوز مورد تایید مصرف جینسینگ شمس توسط سازمان غذا و دارو جمهوری اسلامی ایران، ۳.۴ گرم در روز است و شما می‌توانید با خیالی راحت، این مقدار جینسینگ را مصرف کنید و از فواید بی‌نظیر آن بهره ببرید.

بهترین زمان مصرف جینسینگ:

 از آنجایی که یکی از کاربردهای مصرف جینسینگ شمس کاهش سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ است، جینسینگ شمس باید دو ساعت قبل یا بعد از غذا مصرف شود. اگر برای تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از سرماخوردگی یا آنفولانزا جینسینگ شمس را مصرف می‌کنید، می‌توانید آن را به مدت سه یا چهار ماه، دو بار در روز مصرف کنید. با این حال، در همه موارد، جینسینگ باید طبق دستور پزشک مصرف شود. 

عوارض جانبی جینسینگ چیست؟

مانند سایر گیاهان دارویی، جینسینگ نیز به‌طور معمول استفاده می‌شود. جینسینگ حتی در نوشیدنی‌های انرژی‌زا نیز یافت می‌شود. ممکن است شما به این باور برسید که مصرف جینسینگ ایمن و کاملا بی خطر است. اما مانند هر مکمل یا داروی گیاهی، مصرف زیاد جینسینگ نیز می‌تواند عوارض جانبی ناخواسته‌ای داشته باشد.

شایع ترین عارضه جانبی جینسینگ بی خوابی است. عوارض جانبی نادر دیگری نیز گزارش شده است که عبارتند از : (۴۲،۴۳)

 • سردرد
 • حالت تهوع
 • اسهال
 • تغییر فشار خون
 • ماستالژی
 • خونریزی واژینال

نکته مهم ۱: کودکان و زنان باردار یا شیرده باید از مصرف جینسینگ اجتناب کنند (۴۴).

نکته مهم۲: جینسینگ ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد و ممکن است با داروهای دیابت تداخل داشته باشد. بنابراین اگر دیابت دارید و قصد استفاده از جینسینگ را دارید، حتما با پزشک خود صحبت کنید.

نکته مهم ۳: جینسینگ ممکن است باعث فعال‌تر شدن سیستم ایمنی شود، بنابراین مصرف آن برای افراد مبتلا به بیماری‌های خودایمنی مانند مولتیپل اسکلروزیس، لوپوس و آرتریت روماتوئید توصیه نمی‌شود.

نکته مهم ۴: افراد مبتلا به اختلالات لخته شدن خون باید بدون مشورت با پزشک خود از مصرف جینسینگ اجتناب کنند.

چه اتفاقی می‌افتد اگر من مقدار زیادی جینسینگ مصرف کنم؟

اطلاعات زیادی در مورد سمیت جینسینگ وجود ندارد. هنگامی که جینسینگ در مقادیر مناسب مصرف شود، معمولاً سبب مسمومیت نمی‌شود. در صورت مصرف بیش از حد جینسینگ احتمال بروز عوارض جانبی بیشتر است.

اختلالات دارویی جینسینگ:

جینسینگ با انواع مختلفی از داروها تداخل دارد. قبل از مصرف جینسینگ و هر مکمل دیگری، حتما با پزشک خود مشورت کنید.  تعاملات بالقوه عبارتند از:

 1. مصرف جینسینگ با کافئین یا هر داروی محرک دیگری ممکن است ضربان قلب یا فشار خون را افزایش دهد.
 2. جینسینگ ممکن است فرآیند لخته شدن خون را کند کند.
 3.  ترکیب جینسینگ با انسولین یا داروهای ضد دیابت ممکن است منجر به هیپوگلیسمی شود زیرا همه آنها ممکن است به کاهش سطح قند خون کمک کنند.
 4. جینسینگ ممکن است خطر عوارض جانبی مرتبط با MAOI را افزایش دهد.
 5.  جینسینگ ممکن است اثربخشی دیورتیک، فوروزماید را کاهش دهد.
 6.  جینسینگ ممکن است خطر ضربان قلب نامنظم را در افرادی که داروهای طولانی‌کننده فاصله QT تجویز می‌کنند، افزایش دهد.
 7.  جینسینگ می‌تواند با چندین داروی دیگر تداخل داشته باشد، از جمله: نیفدیپین، ایماتینیب، میدازولام، سلژیلین. مصرف جینسینگ همراه با رالتگراویر ممکن است خطر مسمومیت کبدی را افزایش دهد.
 8.  طی تحقیقات مشخص شده است که جینسینگ با داروهای پردازش شده توسط آنزیمی به نام CYP3A4 تداخل دارد.

یادداشت پایانی:

جینسینگ یک مکمل گیاهی است که قرن هاست در طب چینی استفاده می ‌شود. امروزه این گیاه دیگر مختص چین و شرق آسیا نیست و سراسر مردم جهان از مزایای بی‌شمار آن بهره می‌برند.

جینسینگ معمولاً به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن مورد توجه قرار می‌گیرد. جینسینگ همچنین می‌تواند به تنظیم سطح قند خون کمک کند و برای انواع خاصی از سرطان نیز مفید باشد.

علاوه بر این، جینسینگ ممکن است سیستم ایمنی بدن را تقویت کند، عملکرد مغز را تقویت کند، خستگی را کاهش دهد و علائم اختلال نعوظ را نیز بهبود بخشد.

جینسینگ را می‌توان به صورت خام یا بخارپز مصرف کرد. جینسینگ همچنین می‌تواند به‌راحتی به عنوان مکمل به رژیم غذایی شما اضافه شود و به صورت عصاره، کپسول یا پودر نیز در بازار موجود است. و مراقب باشید؛ قبل از خرید جینسینگ، از شمسینگ بودن جینسینگ خود مطمئن شوید.

منبع

 1.  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5758347/
 2.  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24467543
 3.  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4621423/
 4.  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34279442/
 5.  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32630030/
 6.  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8753520/
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8746757/
 8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24814037/
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6173364/
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5628357/
 11.  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29854792/
 12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27801453
 13.  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5968575/
 14. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25778987/
 15. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30337800/
 16.  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4207727/#:~:text=Working%20memory%20is%20the%20small,widely%2Dused%20terms%20in%20psychology.
 17.  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8451697/
 18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24458001
 19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7790873/
 20. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6191938/
 21. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7790881/

۲۳- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28068835/

۲۴- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26850342

۲۵- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25347695

۲۶- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27616903/

۲۷- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28039696

۲۸- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27983571/

۲۹- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8151278/

۳۰- https://www.liebertpub.com/doi/10.1089/acm.2017.0361?

۳۱- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32691627/

۳۲- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27822924

۳۳- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6943541/

۳۴- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33437155/

۳۵- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4753873/

۳۶-https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29478187/

۳۷-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6130625/

۳۸- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25015735

۳۹- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31987252/

۴۰- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31315027/

۴۱- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35509826/

۴۲- https://www.nccih.nih.gov/health/asian-ginseng#hed3

۴۳- https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2003/1015/p1539.html

۴۴- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18204104/

Rate this post

1 نظر در “فواید مصرف جینسینگ، مضرات و نحوه مصرف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *