مقالات عمومی, فواید جینسینگ

جینسینگ و اثرات شفابخش آن در دوران یائسگی+ طریقه مصرف

جینسینگ و تاثیر درمانی آن بر یائسگی

[vc_row kd_background_image_position=”vc_row-bg-position-top”][vc_column][vc_column_text]دوران یائسگی بخشی طبیعی از زندگی خانم‌ها می‌باشد. خانم‌ها همگی خواه ناخواه یائسگی را تجربه می‌کنند. علائم رایج یائسگی گرگرفتگی، خشکی واژن، لرز، تعریق شبانه، افزایش وزن، پریودهای نامنظم، خلق و خوی ناپایدار، کاهش میل جنسی، خواب نامناسب، تحلیل استخوان، سردرد، اضطراب و افسردگی می‌باشد. برای کاهش علائم یائسگی انواع مختلفی از داروهای هورمونی در دسترس هستند، اما خطر عوارض جانبی، بسیاری از زنان را به استفاده از درمان‌های جایگزین (مکمل‌های طبیعی) سوق می‌دهد. از میان انواع مختلف گیاهان دارویی، جینسینگ محبوبیت بیشتری برای کنترل علائم یائسگی دارد. برای پی بردن به اثرات شفا بخش جینسینگ جهت کنترل علائم یائسگی و طریقه مصرف آن تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row kd_background_image_position=”vc_row-bg-position-top”][vc_column][vc_column_text]۵۰۰۰ سال است که از جینسینگ برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده می‌شود.  ترکیبات فعال موجود در جینسینگ مانند جین سنوزیدها (نوعی ساپونین) می‌باشد. این ترکیبات مسئول خواص دارویی جینسینگ می‌باشند. جین سنوزیدها ترکیبات فعالی هستند که مسئول خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و ضد پیری جینسینگ هستند. جین سنوزیدها همچنین به کاهش استرس، کاهش فشار خون و کنترل سطح قند خون نیز کمک می‌کنند.[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row kd_background_image_position=”vc_row-bg-position-top”][vc_column][vc_single_image image=”12556″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row kd_background_image_position=”vc_row-bg-position-top”][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text]

جینسینگ چگونه به یائسگی کمک می‌کند؟

جینسینگ، خواص فوق العاده زیادی دارد. از میان این خواص بی‌شمار، اثرات شفابخش جینسینگ در دوران یائسگی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. بنابراین اگر کسی می‌خواهد بهترین مکمل را برای تسکین علائم یائسگی مصرف کند، مکمل‌های حاوی جینسینگ می‌توانند بهترین گزینه باشند.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۴ با هدف بررسی اثرات جینسینگ قرمز بر استرس اکسیداتیو و مقاومت به انسولین در زنان یائسه انجام شد. این مطالعه بر روی ۸۲ زن یائسه که در سنین ۴۵-۶۰ سال بودند؛ انجام شد. به نیمی از این افراد روزانه ۳ گرم جینسینگ به مدت ۱۲ هفته داده شد. نتیجه این مطالعه نشان می‌دهد که جینسینگ قرمز کره‌ای با افزایش فعالیت آنزیم آنتی اکسیدانی در زنان یائسه، استرس اکسیداتیو را کاهش دهد (۱).

مطالعه دیگری در ۲۰۱۶ با هدف بررسی اثرات مختلف جینسینگ برای کنترل سلامت زنان یائسه انجام شد. نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که جینسینگ به کنترل علائم و احساسات ناراحت کننده در دوران یائسگی کمک می‌کند. این فواید فراتر از کاهش برخی عوارض جانبی منفی یائسگی می‌باشد. برخلاف ریشه معمولی جینسینگ، جینسینگ قرمز کره‌ای حاوی سطوح بالاتری از جین‌سنوزیدهای فعال می‌باشد. جینسینگ قرمز کره‌ای همچنین عملکرد مغز و حافظه را نیز بهبود می‌بخشد.  استرس، اضطراب و خستگی را کاهش می‌دهد. همچنین استقامت و قدرت تمرکز را نیز افزایش می‌دهد (۲).[/vc_column_text][vc_empty_space][vc_cta h2=”بیشتر بخوانید” style=”3d” color=”grey” css_animation=”fadeInDown”]

جینسینگ چگونه به رشد و تقویت موهای شما کمک می‌کند؟

[/vc_cta][/vc_column][/vc_row][vc_row kd_background_image_position=”vc_row-bg-position-top”][vc_column][vc_column_text]مطالعه جدیدتر و بروزتری در آگوست سال ۲۰۲۲ در این زمینه انجام شد.این مطالعه نشان داد که جینسینگ می‌تواند به طور قابل توجهی گرگرفتگی و سایر علائم یائسگی را در زنان یائسه کاهش دهد. همچنین در این مطالعه نشان داده شد که جینسینگ می‌تواند کیفیت زندگی را در زنان یائسه افزایش دهد. در این بررسی همچنین نشان داده شد که جینسینگ هیچ اثر مستقیمی بر اختلال عملکرد جنسی، هورمون‌ها یا نشانگرهای زیستی یا ضخامت آندومتر نداشت (۳).[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row kd_background_image_position=”vc_row-bg-position-top”][vc_column][vc_single_image image=”12558″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row kd_background_image_position=”vc_row-bg-position-top”][vc_column][vc_column_text]مطالعه دیگری با هدف بررسی اثرات جینسینگ قرمز بر علائم یائسگی و عوامل خطرزای قلبی عروقی در زنان یائسه در سال ۲۰۱۲ انجام گرفت. در این مطالعه ۷۲ زن یائسه که در سنین ۴۵-۶۰ بودند؛ شرکت داشتند. این افراد به مدت ۱۲ هفته تحت درمان با جینسینگ قرار گرفتند. روزانه ۳ گرم جینسینگ به این افراد داده شد. نتیجه این مطالعه نشان داد که جینسینگ قرمز می‌تواند یک مکمل غذایی مفید و کاربردی برای تسکین علائم یائسگی و ایجاد اثرات مطلوب بر نشانگرهای بیماری قلبی عروقی در زنان یائسه باشد (۴).

زنان یائسه به دلیل کاهش سطح استروژن، در برابر پیری و استرس اکسیداتیو آسیب پذیر هستند. مطالعه‌ای با هدف بررسی اثرات جینسینگ قرمز کره‌ای بر پیری بیولوژیکی، استرس اکسیداتیو و ظرفیت آنتی اکسیدانی در زنان یائسه در ۲۰۲۲ انجام شد. در این مطالعه نشان داده شد که مصرف روزانه ۲ گرم جینسینگ قرمز کره‌ای به مدت ۸ هفته، علائم خستگی را در زنان یائسه کاهش داد. همچنین ظرفیت آنتی اکسیدانی در این زنان یائسه نیز پس از مصرف جینسینگ قرمز کره‌ای افزایش یافت. در نتیجه پژوهشگران این مطالعه به باور رسیدند که  جینسینگ قرمز کره‌ای سبب کاهش علائم دوران یائسگی می‌شود (۵).[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row kd_background_image_position=”vc_row-bg-position-top”][vc_column][vc_column_text]بیماری قلبی عروقی (CVD) یکی از علل مهم مرگ در زنان یائسه است. غلظت سرامید پلاسما با ایجاد آترواسکلروز در ارتباط است و از طریق آن می‌توان ابتلا به بیماری قلبی و عروقی را پیش بینی کرد. بر همین اساس مطالعه‌ بالینی ۴ هفته‌ای، با هدف بررسی اثر جینسینگ قرمز کره‌ای (KRG) بر غلظت سرامید سرم در ۶۸ زن یائسه مبتلا به کلسترول بالا انجام شد. نتیجه این مطالعه نشان داد که جینسینگ قرمز کره‌ای سطوح سرمی چند سرامید را در زنان یائسه مبتلا به هیپرکلسترولمی کاهش می‌دهد. پس می‌توان نتیجه گرفت که می‌توان از جینسینگ قرمز کره‌ای برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی در زنان یائسه استفاده کرد (۶).[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row kd_background_image_position=”vc_row-bg-position-top”][vc_column][vc_single_image image=”12560″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row kd_background_image_position=”vc_row-bg-position-top”][vc_column][vc_column_text]اگرچه بسیاری از زنان آسیایی یائسه، از داروهای گیاهی برای درد مفاصل خود استفاده می‌کنند، اما هیچ مطالعه‌ای برای ارزیابی اثر جینسینگ قرمز کره‌ای بر علائم آرتروز در زنان یائسه وجود نداشت. به همین خاطر آقای Hye In Kim (گروه زنان و زایمان، بیمارستان سورانس، کالج پزشکی دانشگاه یونسی، سئول، کره جنوبی) و همکاران با هدف تجزیه و تحلیل فعالیت آنزیم آنتی اکسیدانی، نشانگرهای استرس اکسیداتیو و بررسی نمرات درد، قبل و بعد از مصرف جینسینگ قرمز، برای ارزیابی اثر آن در زنان یائسه مطالعه‌ای را انجام دادند. نتیجه این مطالعه نشان داد که جینسینگ قرمز می‌تواند یک مکمل غذایی موثر برای زنان یائسه مبتلا به استئوآرتریت دژنراتیو دست باشد. جینسینگ قرمز کره‌ای می‌تواند سبب تسکین درد شود. همچنین در آخر نشان داده شد که جینسینگ قرمز کره‌ای فعالیت آنتی اکسیدانی را بدون خطر ضخیم شدن آندومتر بهبود می‌بخشد (۷).

جین سنوزیدها ترکیبات فعالی هستند که برای متابولیسم استخوان‌ها مفید هستند. جین سینوزیدها  دارای اثرات ضد پوکی استخوان هستند. با این حال، تحقیقات بالینی بسیار کمی تأثیر عصاره جینسینگ بر متابولیسم استخوان‌ها را بررسی کرده‌ است. آقای Su-Jin Jung (مرکز کارآزمایی بالینی برای غذاهای کاربردی، بیمارستان دانشگاه ملی جئونبوک)، مطالعه‌ای برای پی بردن به درستی این فرضیه انجام داد. نتیجه این مطالعه، فرضیه فوق را اثبات کرد. این مطالعه نشان داد که مصرف روزانه ۳ گرم عصاره جینسینگ در زنان مبتلا به استئوپنی، طی ۱۲ هفته، علائم آرتریت زانو را به‌طور قابل توجهی بهبود بخشید. همچنین مشاهده شد که عصاره جینسینگ نسبت شاخص‌های استخوان سازی را نیز بهبود می‌بخشد (۸).

جینسینگ به عنوان یکی از گیاهان دارویی معروف در طب سنتی چینی، از قرن‌هاست که به عنوان یک راهکار موثر برای بهبود سلامت و تقویت عملکرد انواع اعضا و ارگان‌های بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مورد تخمدان‌ها نیز، جینسینگ به‌عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها برای تقویت و بهبود عملکرد آن‌ها شناخته شده است.

همانطور که در بالاتر هم ذکر شد، یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد جینسینگ، توانایی تنظیم تعادل هورمونی در بدن است. این گیاه قدرت بهبود ترشح هورمون‌های مهمی مانند استروژن و پروژسترون را داراست. این تنظیم هورمونی باعث بهبود چرخه‌های قاعدگی منظم و صحیح می‌شود که نقش مهمی در تقویت تخمدان‌ ها دارد. علاوه بر این، ترشح بهینه استروژن و پروژسترون به‌طور مستقیم به تخمک‌ریزی و کیفیت تخمک‌ها ارتباط دارد که این امر تأثیر مستقیمی بر احتمال باروری دارد.[/vc_column_text][vc_cta h2=”بیشتر بخوانید” style=”3d” color=”grey” css_animation=”fadeInDown”]

کاهش دردهای قاعدگی با جینسینگ + طریقه مصرف

[/vc_cta][/vc_column][/vc_row][vc_row kd_background_image_position=”vc_row-bg-position-top”][vc_column][vc_column_text]

طرز تهیه دمنوش جینسینگ:

ریشه خشک شده جینسینگ  (جینسینگ شمس) ۴ قاشق غذاخوری
عسل ( یا سایر شیرین کننده‌ها) ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری (به مقدار لازم)
دارچین یک قاشق چای خوری
آب ۴ فنجان

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row kd_background_image_position=”vc_row-bg-position-top”][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row kd_background_image_position=”vc_row-bg-position-top”][vc_column][vc_single_image image=”14300″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row kd_background_image_position=”vc_row-bg-position-top”][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row kd_background_image_position=”vc_row-bg-position-top”][vc_column][vc_column_text]قدم اول: تهیه جینسینگ اصل. شاید مهمترین گام در مصرف جینسینگ، تهیه جینسینگ اصل باشد. جینسینگ تقلبی نه‌تنها مزیتی برای سلامتی شما ندارد، بلکه حاوی سموم و فلزات سنگینی می‌باشد که می‌تواند خطراتی جدی برای سلامتی شما ایجاد کند. پس برای اینکه خیالتان در این باره راحت باشد، باید از شمسینگ بودن جینسینگ خود مطمئن شوید. دوز تایید شده مصرف جینسینگ شمس توسط سازمان غذا و دارو، ۳.۴ گرم در روز می‌باشد.

قدم دوم: آب را به دمای جوش برسانید.

قدم سوم: ریشه‌های جینسینگ را به آب جوش اضافه کنید.

نکته۱:  در صورتی که ریشه های این گیاه را قبل از ریختن در آب جوش، قطعه قطعه کنید، طعم و بوی جینسینگ در نوشیدنی شما قوی‌تر خواهد شد.

قدم چهارم: اجازه دهید جینسینگ به مدت ۳۰ دقیقه تا یک ساعت به آرامی در آب بجوشد.

نکته۲:  این مدت زمان، به اندازه ریشه‌های مورد استفاده بستگی داشته و اگر از ریشه‌های برش نخورده استفاده کنید، به زمان بیشتری برای جوشیدن نیاز دارد.

قدم پنجم: سپس ظرف را از روی حرارت برداشته و نوشیدنی را درون لیوان ریخته و زمانی که از داغی افتاد، عسل را به آن اضافه کنید.

نکته۳:  عسل، علاوه بر افزودن مزایای بی نظیر به این نوشیدنی، طعم تلخ جینسینگ را نیز کاهش می‌دهد. در صورت تمایل می‌توانید در این مرحله دارچین (خرید دارچین از فروشگاه عطاری شمس) را هم اضافه کنید. دارچین علاوه بر عطر شیرین بسیار دلنشین، یک ماده مفید برای کاهش وزن نیز می‌باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه چگونگی مصرف جینسینگ، به مقاله جینسینگ را چگونه مصرف کنم؟ مراجعه کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row kd_background_image_position=”vc_row-bg-position-top”][vc_column][vc_column_text]

جمع بندی:

در دوران یائسگی، توجه به سلامت کلی و عمومی بدن  بسیار مهم است. همانطور که مطالعه کردید؛ جینسینگ می‌تواند به کاهش و مدیریت برخی از عوارض جانبی منفی یائسگی کمک کند. توجه داشته باشید که برای مدیریت و کنترل علائم یائسگی، مصرف جینسینگ به تنهایی کافی نیست. در کنار مصرف جینسینگ، شما باید سبک زندگی سالمی نیز داشته باشید. در کنار مصرف جینسینگ، داشتن یک رژیم غذایی مغذی، خواب کافی و ورزش منظم می‌تواند به کنترل علائم یائسگی کمک کند (۱۰).[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row kd_background_image_position=”vc_row-bg-position-top” title=”منابع” use_custom_heading=”” style=”default” color=”default” size=”md” open=”false” custom_font_container=”tag:h2|text_align:left” custom_use_theme_fonts=”” custom_google_fonts=”font_family:Abril%20Fatface%3Aregular|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal” custom_css_animation=”” custom_el_id=”” custom_el_class=””][vc_column][vc_toggle title=”منابع”]

  1. ncbi.nlm.nih.gov
  2. ncbi.nlm.nih.gov 
  3. sciencedirect.com
  4. ncbi.nlm.nih.gov
  5. ymlib.yonsei.ac.kr
  6. mdpi.com
  7. frontiersin.org
  8. mdpi.com
  9. https://mykoreankitchen.com/
  10. https://kgcus.com/

[/vc_toggle][/vc_column][/vc_row][vc_row kd_background_image_position=”vc_row-bg-position-top”][vc_column][vc_raw_html]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[/vc_raw_html][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهی در مورد “جینسینگ و اثرات شفابخش آن در دوران یائسگی+ طریقه مصرف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *