مقالات عمومی, فواید جینسینگ

جینسینگ و تقویت رابطه جنسی سالمندان

جینسینگ و تقویت رابطه جنسی سالمندان

[vc_row kd_background_image_position=”vc_row-bg-position-top”][vc_column][vc_column_text]جینسینگ به عنوان یکی از محبوب ترین گیاهان دارویی است که از کشورهای شرقی نشات گرفته و به شهرت رسیده است. محصولات جینسینگ در بین مردم اصولا به عنوان “انرژی بخش”  شناخته می‌شود، اصطلاحی که در بیشتر ادبیات پزشکی با “آداپتوژن” جایگزین شده است. در مجموع اصطلاح “آداپتوژن” عاملی را نشان می‌دهد که “مقاومت در برابر فشارهای جسمی، شیمیایی و بیولوژیکی را افزایش می‌دهد و باعث ایجاد نشاط عمومی از جمله توانایی جسمی و روحی برای کار می‌شود. دانشمندان کره‌ای مطالعات بسیار زیادی روی جینسینگ انجام داده‌اند. نتیجه این مطالعات نشان می‌دهد که مصرف جینسینگ در افراد مسن، عملکرد جنسی را به‌طور قابل توجهی بهبود می‌بخشد. با ما همراه باشید تا شما را با نحوه کار جینسینگ و تقویت رابطه جنسی سالمندان صحبت کنیم.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row kd_background_image_position=”vc_row-bg-position-top”][vc_column][vc_column_text]نکات مهم:

 • قرن‌هاست که آسیایی‌ها از جینسینگ به عنوان درمانی برای همه چیز استفاده می‌کنند.
 • مطالعات اخیر نشان‌ می‌دهد که جینسینگ، عملکرد جنسی مردان و زنان مسن را افزایش می‌دهد.
 • جینسینگ رگ‌هایی را که خون را به اندام تناسلی می‌برند باز می‌کند.
 • جینسینگ آزادسازی نیتریک اسید (NO) را تحریک می‌کند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row kd_background_image_position=”vc_row-bg-position-top” el_id=”زنان”][vc_column][vc_column_text]

جینسینگ رابطه جنسی زنان یائسه را بهبود می‌بخشد:

بسیاری از زنان از یائسه بودن خود گلایه می‌کنند و از دردها و رنج‌هایی که در این دوران می‌کشند شکایت می‌کنند. مشکلاتی که ممکن است زنان یائسه را درگیر کند شامل:

 • گرگرفتگی؛ 
 • نوسانات خلقی؛ 
 • خستگی؛
 • کاهش میل جنسی؛ 
 • مشکلات جنسی.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row kd_background_image_position=”vc_row-bg-position-top”][vc_column][vc_column_text]

جینسینگ به زنان یائسه کمک می‌کند که:

محققان کره جنوبی به ۲۸ زن یائسه جینسینگ قرمز کره‌ای (۱۰۰۰ میلی‌گرم KRG سه بار در روز، ۳۰۰۰ میلی گرم در روز) دادند. در نتیجه مصرف جینسینگ، عملکرد جنسی این زنان یائسه به‌طور قابل توجهی بهبود یافت. زنان شرکت کننده در این کارآزمایی میل جنسی بیشتر، برانگیختگی آسان‌تر، خشکی کمتر واژن و ارگاسم‌های لذت‌بخش‌تر را گزارش کردند (۴). 

محققان عزیز ایرانی ۶۲ زن سالم ۴۵ تا ۶۰ ساله را که علائم یائسگی را گزارش کرده بودند، انتخاب کردند. این زنان حداقل ماهانه دوبار با شریک خود رابطه جنسی برقرار می‌کردند. نیمی از آنها دارونما مصرف کردند. نیمی دیگر جینسینگ (۵۰۰ میلی گرم دو بار در روز، ۱۰۰۰ میلی گرم در روز) مصرف کردند. پس از گذشت چهار هفته، گروه مصرف کننده جینسینگ، کاهش قابل توجهی در دفعات و شدت گرگرفتگی گزارش کردند. این زنان همچنین گزارش کردند که عملکرد جنسی آن‌ها به‌طور قابل توجهی افزایش یافته است (۳). 

دانشمندان دانشگاه هاوایی به ۷۷ زن دارونما یا مکمل جنسی ArginMax دادند که یکی از مواد اصلی آن جینسنگ است (مواد دیگر شامل گیاهان دارویی جینکو و دامیانا، اسید آمینه ال آرژنین و چندین ویتامین و مواد معدنی است). پس از چهار هفته، یک سوم از افراد مصرف کننده دارونما افزایش میل، روان شدن واژن، حساسیت کلیتورال و ارگاسم را گزارش کردند. اما در گروه ArginMax، بیش از دو برابر این نسبت، ۷۴ درصد، بهبود جنسی را گزارش کردند (۵).

در نهایت، محققان کره جنوبی ۱۰ آزمایش را با هدف بررسی اثرات جینسینگ خام و KRG بر ناراحتی‌های جنسی و سایر ناراحتی‌های زنان یائسه انجام دادند. بررسی این محققین نشان داد که جینسینگ عملکرد جنسی را در زنان یائسه افزایش می‌دهد (۶).

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد جینسینگ، توانایی تنظیم تعادل هورمونی در بدن است. این گیاه قدرت بهبود ترشح هورمون‌های مهمی مانند استروژن و پروژسترون را داراست. این تنظیم هورمونی باعث بهبود چرخه‌های قاعدگی منظم و صحیح می‌شود که نقش مهمی در تقویت تخمدان‌ ها دارد. علاوه بر این، ترشح بهینه استروژن و پروژسترون به‌طور مستقیم به تخمک‌ریزی و کیفیت تخمک‌ها ارتباط دارد که این امر تأثیر مستقیمی بر احتمال باروری دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله جینسینگ و اثرات شفابخش آن در دوران یائسگی+ طریقه مصرف مراجعه کنید.

ذکر این نکته مهم است که جینسینگ تنها برای زمان یائسگی نیست. شما همچنین برای کاهش دردهای قاعدگی نیز می‌توانید از جینسینگ استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره به مقاله جینسینگ و نقش آن در کاهش دردهای قاعدگی مراجعه کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row kd_background_image_position=”vc_row-bg-position-top” el_id=”مردان”][vc_column][vc_column_text]

بهبود رابطه جنسی مردان در سنین بالا جینسینگ

محققان کره جنوبی به ۱۱۹ مرد مسن مبتلا به اختلال نعوظ خفیف تا متوسط، دارونما یا جینسینگ (۱۴۰۰ میلی گرم در روز) دادند. پس از گذشت هشت هفته، این گیاه “تمام حوزه‌های عملکرد جنسی”، به ویژه استحکام و تداوم نعوظ را بهبود بخشید (۱).

محققان برزیلی به ۶۰ مرد مسن مبتلا به ED خفیف تا متوسط یک دارونما یا جینسینگ قرمز کره‌ای (۱۰۰۰ میلی گرم سه بار در روز، در کل ۳۰۰۰ میلی گرم) دادند. پس از گذشت ۱۲ هفته، گروه دارونما هیچ تغییری در نعوظ نشان نداد، اما مردانی که از KRG استفاده کردند، سفتی و عملکرد کلی جنسی بهتری را نشان دادند و از تاثیر جینسینگ بر عملکرد جنسی خود بسیار راضی بودند (۷). 

یک تیم تحقیقاتی دیگر در کره جنوبی به ۸۶۳ مرد مسن مبتلا به اختلال نعوظ (ED) دارونما یا جینسینگ (۱۰۰۰ میلی گرم دو بار در روز، مجموعا ۲۰۰۰ میلی گرم در روز) داد. گروه دارونما هیچ بهبودی در عملکرد جنسی نشان ندادند، اما افرادی که از شاه گیاه استفاده کردند نعوظ به طور قابل توجهی محکم‌تر و رضایت جنسی بیشتری را گزارش کردند (۸).

تیم تحقیقاتی دیگری در کره جنوبی به ۴۵ مرد مبتلا به ED دارونما یا ۹۰۰ میلی گرم KRG سه بار در روز، در مجموع ۲۷۰۰ میلی گرم) داد. پس از گذشت هشت هفته مردانی که جینسینگ مصرف کردند، نعوظ قوی‌تری را گزارش کردند (۹).

برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره به مقاله طریقه مصرف جینسینگ برای نعوظ مراجعه کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row kd_background_image_position=”vc_row-bg-position-top” el_id=”نحوه کار جینسینگ”][vc_column][vc_column_text]

جینسینگ چگونه کار می‌کند:

ترکیبات فعال دارویی موجود در جینسینگ جین سنوزید نامیده می‌شود. جین سینوزیدها عملکرد جنسی را تا حد زیادی با باز کردن (اتساع) شریان‌ها افزایش می‌دهند. این عمل باعث افزایش جریان خون در اندام تناسلی می‌شود که نعوظ را در مردان افزایش می‌دهد. جین سینوزیدها خشکی واژن را از بین می‌برند و حساسیت کلیتورال را در زنان بهبود می‌بخشد. جین سنوزیدها همچنین سبب آزادسازی اکسید نیتریک (NO) می‌شوند. اکسید نیتریک ترکیبی است که برای عملکرد جنسی بسیار مهم است.

در حالی که جینسینگ بیشتر برای مشکلات جنسی افراد مسن مورد مطالعه قرار گرفته است، اما برای افراد جوان‌تر، به عنوان مثال، کسانی که متادون مصرف می‌کنند، فوایدی نیز نشان می‌دهد. هم مواد اعتیادآور و هم متادون عملکرد جنسی را مختل می‌کنند. محققان سوئیسی به ۷۴ فرد مصرف کننده متادون (۲۶ زن، ۴۸ مرد، میانگین سنی ۴۰ سال) دارونما یا جینسینگ دادند. جینسینگ با آسیب جنسی متادون مقابله می‌کند و عملکرد جنسی را بهبود می‌بخشد (۱۰).[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row kd_background_image_position=”vc_row-bg-position-top”][vc_column][vc_cta h2=”منابع”]

 1. Choi, Y.D. et al. “Effects of Korean Ginseng Berry Extract on Sexual Function in Men with Erectile Dysfunction: A Multicenter, Placebo-Controlled, Double-Blind Clinical Study,” International Journal of Impotence Research (۲۰۱۳) ۲۵:۴۵.
 2. DeAndrade, E. et al. “Study of the Efficacy of Korean Red Ginseng in the Treatment of Erectile Dysfunction,” Asian Journal of Andrology (۲۰۰۷) ۹:۲۴۱.
 3. Ghorbani, Z. et al. “The Effect of Ginseng on Sexual Dysfunction in Menopausal Women: A Double-Blind, Randomized, Controlled Trial.” Complementary Therapies in Medicine (۲۰۱۹) ۴۵:۵۷.
 4. Oh, K.J. et al. “Effects of Korean Red Ginseng on Sexual Arousal in Menopausal Women: Placebo-Controlled, Double-Blind Clinical Crossover Study,” Journal of Sexual Medicine (۲۰۱۰) ۷:۱۴۶۹.
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11554217/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4700177/
 7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16855773/
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8094213/
 9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12540305/
 10. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0165178119306444

[/vc_cta][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *